Stare style tanga – kurs tematyczny

, komentarze : Brak komentarzy
Podziel się

Canyengue i Milonguero

Gorąco zapraszamy na zajęcia które poprowadzą Jacek Mazurkiewicz i Elżbieta Dobrzyńska. Jeśli chcesz dowiedzieć się z jakich tańców, muzyki i kultury czerpało aktualnie tańczone tango poznaj Canyengue oraz styl Milonguero w tangu.

Kilka słów o stylu

(opracowanie: Jacek Mazurkiewicz)
Słowo Canyengue pochodzi z kultury afrykańskiej i podobno oznacza chodzić rytmicznie. Tango Canyengue jest specyficznym stylem tanga z początku 20 wieku, można rzec poprzednikiem tanga. Tańczy się je w bliskim trzymaniu utrzymując przez cały czas wspólną oś między partnerami.
Objęcie - abrazo wymaga kontaktu od bioder do głów, nogi są ugięte w kolanach – im mocniej ugięte kolana tym bardziej jest to Canyengue. Ciała są zwrócone do siebie pod kątem niemal prostym, mocno połączone, tak by odczuwać każde drgnienie ciała partnera. Stopy stawia się z góry trochę jakby człapiąc. Lewa dłoń prowadzącego trzyma prawą dłoń partnerki najczęściej na biodrze – od spodu. Prowadzenie odbywa się za pomocą ruchów torsu prowadzącego, przy czym lewa ręka służy dodatkowo do prowadzenia niektórych kroków. W tańcu jest mocno zaznaczony ruch torsów obojga tańczących.
Taniec polega przede wszystkim na rytmicznych kroczkach w zmiennym tempie naśladującym rytmikę utworu. Nie stosuje się wymyślnych figur. Istotą tańca jest harmonijny ruch partnerów. Dzisiaj niewiele par tańczy w tym stylu. Światowymi, niekwestionowanymi liderami do niedawna byli Luis Grondona i Marta Anton, a dzisiaj jest to para Manolo Salvador i Marta Anton.
Elementy i rytmika Canyengue pojawiają się później w innych tańcach jak Milonga, Candombe czy też Tango Vals. Poznanie Canyengue, to jak elementarz dla pierwszoklasisty. Canyengue w znakomity sposób poszerza portfolio każdego Tanguero i urozmaica umiejętności taneczne. Dodaje smaczki do podstawowego repertuaru.

TANGO bez Canyengue jest P R A W I E doskonałe.

Niedziela, godz.18-19.15

  Stare style tanga - Niedziela 18.00-19.15


  Wszystkie zajęcia tanga (z wyjątkiem technik) odbywają się w parach. W przypadku rejestracji BEZ PARY poinformujemy mailowo lub telefonicznie czy udało się znaleźć dla Ciebie partnera/partnerkę na zajęcia.
   
  Rodzaj zgłoszenia* PARABEZ PARY


  pozostało 100 znaków

  * Akceptuję obowiązujący w szkole Tango-Warszawa regulamin zajęć. Jego aktualna treść dostępna jest pod adresem: www.tango-warszawa.pl/szkola-tanga-argentynskiego/regulamin-szkoly/  !!! Ważne !!! Po przesłaniu zgłoszenia poczekaj chwilkę aż wyświetli się komunikat potwierdzający poprawne przesłanie zgłoszenia.

  Jacek Mazurkiewicz

  Tango argentyńskie tańczy od 2003 roku. Uczył się u najlepszych polskich nauczycieli (m.in. Paulina Policzkiewicz i Janek Woźniak, Luiza Pasierowska i Jakub Korczewski, Beata Maja Gellert), a także argentyńskich (m.in. Ruben Milonga Terbalca, Oskar Casas, Eugenia Eberhardt i Sebastian Posadas, Cecilia Garcia i Horacio Godoy, Carlos Perez i Rosa Forte, Mario Bournissen i Laura Rusconi).

  Brał udział w licznych kursach i obozach szkoleniowych.

  Dwukrotnie odwiedził Buenos Aires, kolebkę tanga argentyńskiego, gdzie pobierał lekcje w renomowanych szkołach (m.in. w DNI Tango, Mariposita, El Beso).

  Tańczy niemal we wszystkich stylach, ale preferuje tradycyjne tango z okresu złotej ery. Jest entuzjastą stylu „canyengue”, który był popularny w latach trzydziestych XX w., ale dzisiaj jest już rzadko obecny na parkietach.

  Uczestniczył w festiwalach i maratonach tanga argentyńskiego w Polsce i za granicą.

  Jako szkoleniowiec i instruktor tanga współpracował z polskimi szkołami tanga (Akademia Tanga Argentyńskiego, Złota Milonga, Akademia Tańca Tomasza Potockiego, Szkoła Tańca Riviera).

  Okazjonalnie prowadzi warsztaty z canyengue, milongi i candombe oraz zajęcia fakultatywne z techniki tanga; uczy z pasją i zaangażowaniem.

  W latach 2010 ― 2013 prowadził wspólnie z Igorem Chmielnikiem i Beatą Kołomyjską jedną z uznanych warszawskich milong ― „Una Emocion” w kultowej restauracji SPATIF ― „U Aktorów”.

  Przez ponad rok (2018-2019) prowadził milongę „MIL ABRAZOS”  w Szkole Tańca Riviera.

  Występuje także jako DJ na cyklicznych milongach, maratonach lub innych wydarzenia tangowych.

  Posiada wykształcenie muzyczne. Zwraca szczególną uwagę na muzykalność, bez konieczności ćwiczenia skomplikowanych i wymagających figur.

  Jest entuzjastą tanga argentyńskiego, w szczególności w starych stylach – canyengue, milongero, apilado ― dba o zachowanie jego idei, przestrzega etykiety tangowej i tradycyjnych reguł, które obowiązywały w okresie jego rozkwitu.

  JACEK O SOBIE:   czym jest dla mnie tango?

  Tango to moja pasja, drugie życie, świat, w którym znalazłem swoje miejsce, emocje i wrażenia.

  Tango pozwala zapomnieć o trudnościach życia codziennego.

  Poprawia i podtrzymuje kondycję fizyczną i psychiczną.

  Daje odpoczynek, radość i napęd do działania.

   

   

  MOI NAUCZYCIELE:

  Paulina Policzkiewicz i Janek Woźniak 2004-2005 Warszawa

  Rosa i Carlos Forte-Berg 2004 Warszawa

  Luiza Pasierowska i Jakub Korczewski 2004-2007 Warszawa

  Joanna Gabryszewska i Ruben Terbalca 2004, 2006, 2007 Warszawa

  Miguel Angel Pla 2005 Warszawa

  Geraldine Rojas i Ezequiel Paludi 2006 Warszawa

  Delphine Blanco i Thierry Le Cocq 2006, 2007 Rajgród

  Roberto Reiss 2007 Warszawa

  Jennifer Bratt i Ney Melo 2007 Warszawa

  Mariano Galeano 2007 Warszawa

  Tamara Brisceglia i Roberto Herrera 2007 Warszawa

  Daniela Pucci i Luis Bianchi 2007 Warszawa

  Victoria Vieyra i Diego „El Pajaro” 2007 Warszawa

  Mary Ann i Oscar Casas 2007/2008 Buenos Aires

  Tete Pedro Rusconi 2007/2008 Buenos Aires

  Alejandro Hermida 2007/2008 Buenos Aires

  Dana Frigoli i Pablo Villarraza 2007/2008 Buenos Aires

  Beata Maia Gelert 2008 Warszawa

  Alejandra Hobert i Adrian Veredice 2008 Kazimierz n/Wisłą

  Patricia Hilliges i Mateo Panero 2008 Warszawa

  Gisela Passi i Rodrigo Rufino 2008 Warszawa

  Luiza Pasierowska i Osky Casas 2008 Warszawa

  Virginia Cutillo i Jose Halfon 2008, 2010 Warszawa

  Marcelo „El Chino” Gutierrez 2008 Warszawa

  Noelia Hurtado i Pablo Rodriguez 2008 Warszawa

  Cecilia Garcia i Horacio Godoy 2008 Buenos Aires

  2009 Warszawa

  Pedro Farias i Julietta Favien 2008 Buenos Aires

  2009 Warszawa

  Eugenia Eberhardt i Sebastian Posadas 2008, 2009 Buenos Aires

  2009 Warszawa, Wilkasy

  Bernhard Menz 2009 Warszawa

  Roxana Suarez i Sebastian Achaval 2009 Warszawa

  Cecilia Garcia i Santiago Dorkas 2009 Warszawa

  Luna Palacios i Aoniken Quiroga 2009 Warszawa

  Marisol Morales i Alejandro Larenas 2009 Warszawa

  Claudia Rogowski i Matias Facio en ALBI 2009 Warszawa

  Mariela Sametband i Alberto Colombo 2010 Warszawa

  Carlos Perez y Rosa Forte 2015 Poznań

  Mario Bournissen i Laura Rusconi 2017 Toruń

  Artyom i Katerina Dovbusz 2019 Warszawa

  POKAZY:

  • pokaz „canyengue” na IV Międzynarodowym Festiwalu Tanga Argentyńskiego w Warszawie w 2008 roku z Teresą Mazurkiewicz
  • pokaz „canyengue” oraz milongi na „Polskim Festiwalu Tanga” w 2009 roku z Teresą Mazurkiewicz
  • pokaz „canyengue”, milongi i tanga z na okolicznościowej imprezie muzyczno-tanecznej w 2018 roku w Galerii Porczyńskich z Elżbietą M. Dobrzyńską
  • pokaz „canyengue”, milongi i tanga z na obchodach „Dni Ursynowa” w 2018 roku z Elżbietą M. Dobrzyńską
  • pokaz „canyengue”, milongi i tanga w ośrodku dla ofiar przemocy fundacji praw kobiet w 2018 roku z Elżbietą M. Dobrzyńską
  • pokaz „canyengue” i milongi – promocja tanga argentyńskiego w Centrum konferencyjno – bankietowym przy ul. Kopernika w Warszawie w 2018 roku z Elżbietą M. Dobrzyńską
  • pokaz tanga i milongi na okolicznościowej imprezie dla uczczenia Powstańców Warszawskich (pokaz dla kombatantów Powstania Warszawskiego) w 2019 roku z Edytą Szczepańską

  PARTNERKI:

  Teresa Mazurkiewicz, Agnieszka Mazurkiewicz, Edyta Szczepańska, Monika Sitek, Elżbieta M. Dobrzyńska.

   

  Elżbieta M. Dobrzyńska

  Tango argentyńskie tańczy od 2016 roku. Uczyła się u najlepszych polskich nauczycieli (m.in. Joanna Gabryszewska, Jacek Mazurkiewicz, Luiza Almiron, Jakub Korczewski, Magda Skawińska), a także argentyńskich i rosyjskich (m.in. Mario Bournissen i Laura Rusconi, Artyom i Katerina Dovbusz).

  Brała udział w licznych kursach i obozach szkoleniowych.

  Tańczy niemal we wszystkich stylach, ale preferuje tradycyjne tango z okresu złotej ery.

  Uczestniczyła w festiwalach i maratonach tanga argentyńskiego w Polsce i za granicą („El Fuego tango maraton” w Warszawie, „Strawberry tango maraton” w Łodzi, międzynarodowy festiwal tanga argentyńskiego „Salone delle Feste Borghetto Santo Spirito” we Włoszech – dwukrotnie: w 2017 i 2018 roku.

  Jako szkoleniowiec i instruktor tanga współpracowała w 2018 i 2019 roku ze Szkołą Tańca Riviera w Warszawie.

  Jest inicjatorką i organizatorką milongi „MIL ABRAZOS”, autorką projektu wystroju sali „MIL ABRAZOS”  w Szkole Tańca Riviera.

  Jest pomysłodawcą i realizatorką projektu „Śladami Davida i Pauliny”  (cykliczne pokazy polskich par tworzących tango w Warszawie z okazji 20-lecia tanga argentyńskiego w Polsce) w „MIL ABRAZOS”  w Szkole Tańca Riviera.

  Przez ponad rok współprowadziła milongę i praktikę „MIL ABRAZOS”  w Szkole Tańca Riviera.

  Milonga ta, jak i praktika, były zadedykowane osobom starszym, pragnącym w atmosferze dobrej zabawy spędzać czas tańcząc i doskonaląc swoje umiejętności, poprawiać kondycję fizyczną.

  Jest entuzjastką tanga argentyńskiego w jego tradycyjnej formie, która obowiązywała w okresie jego rozkwitu w latach „Złotej Ery Tanga” (lata czterdzieste i pięćdziesiąte dwudziestego wieku).

  Jest muzykologiem i posiada wykształcenie muzyczne. Zwraca szczególną uwagę na muzykalność, bez konieczności ćwiczenia skomplikowanych i wymagających figur. Dba o serdeczną i ciepłą atmosferę towarzyską. Jest empatyczna i komunikatywna.

  ELŻBIETA O SOBIE:   czym jest dla mnie tango?

  Tango to moja pasja, to nowy świat, który odmienił moje życie, dał mi drugą młodość, ukazał nowe emocje i wrażenia. Tango daje mi radość i energię do działania.

  MOI NAUCZYCIELE:

  Jakub Korczewski 2016, 2017 Warszawa

  Jacek Mazurkiewicz 2017 - 2019 Warszawa

  Luiza Almiron 2017 Warszawa

  Magda Skawińska 2017 Warszawa

  Mario Bournissen i Laura Rusconi (Argentyna) 2017, 2018 Toruń

  Joanna Gabryszewska 2019 Warszawa

  Artyom i Katerina Dovbusz (Rosja) 2019 Warszawa

  POKAZY:

  • pokaz „canyengue”, milongi i tanga na okolicznościowej imprezie muzyczno-tanecznej w 2018 roku w Galerii Porczyńskich z Jackiem Mazurkiewiczem
  • pokaz „canyengue”, milongi i tanga na obchodach „Dni Ursynowa” w 2018 roku z Jackiem Mazurkiewiczem
  • pokaz „canyengue”, milongi i tanga w ośrodku dla ofiar przemocy fundacji praw kobiet w 2018 roku z Jackiem Mazurkiewiczem
  • pokaz „canyengue” i milongi – promocja tanga argentyńskiego w Centrum konferencyjno – bankietowym przy ul. Kopernika w Warszawie w 2018 roku z Jackiem Mazurkiewiczem.

  PARTNERZY:

  Jacek Mazurkiewicz, Janusz Krasucki, Robert Walisiak.

  Komentarze zostały wyłączone.

  Jest już dostępny NOWY GRAFIK ZAJĘĆ tanga argentyńskiego